Ēdienkartēs tiks norādīti alergēni

INFORMĀCIJA VECĀKIEM

PAR ALERGĒNIEM PĀRTIKAS APRITĒ

Iestādes ēdienkartē, kura pieejama Ezītī un Ābelītē, (izstrādā SIA”Salvis”) turpmāk būs norādīts, kādus alergēnus satur pagatavotā produkcija, jo no 13.12.2014.g. stājas spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes regula nr.1169/2011, kas uzliek par pienākumu visiem ES pārtikas ražotājiem (ari sabiedriskās ēdināšanas uznēmumiem, tai skaitā izglītības iestādēs) obligāti norādīt alergēnus pārtikas produkcijā.

Kāpēc ir jākontrolē alergēni?

Pārtikas alerģijas problēma arvien biežāk piesaista uzmanību dažādās valstīs.

Medicīnā atkarībā no reakcijas mehānisma runā par „īsto” alerģiju un nepanesību.

„Īstā „ alerģija ir cilvēka imūnsistēmas patoloģiska (neadekvāta) reakcija uz atsevišķām pārtikas sastāvdaļām. Imūnsistēma var „atbildēt „ nekavējoties pēc dažām minūtēm līdz dažām stundām pēc produkta lietošanas , kā arī simptomi var parādīties tikai pēc 24 stundām un vēlāk.

Pārtikas nepanesība nav saistīta ar imūnsistēmas mehānismiem, piemēram, reakcija uz piena cukuru (laktozi) u.c., bet šajā gadījumā konstatē pastiprinātu organisma jūtību pret svešu vielu (alergēnu) iekļūšanu organismā. Ir gadījumi, kad organisms var neadekvāti reaģēt uz atsevišķām pārtikas piedevām: dabīgām krāsvielām, salicilātiem, konservantiem, aromatizētājiem.

Pēc Veselības aizsardzības organizācijas pētijuma datiem tikai 5-7% Eiropas iedzīvotāju cieš no uzturlīdzekļu alerģijas.

Eiropas Parlamenta un Padomes regulas nr.1169/2011 2.pielikumā ir norādītas

„Vielas vai produkti , kas var izraisīt alerģiju vai nepanesību”:

  1. Labības pārtikas produkti, kas satur kviešu lipekli (t.i., kvieši, rudzi, mieži, auzas, speltas kvieši, triticum turgidum polonicum vai to hibridizēti celmi) un to produkti

  2. Vēžveidīgie un to produkti

  3. Olas un to produkti

  4. Zivis un to produkti

  5. Zemesrieksti un to produkti

  6. Sojas pupas un to produkti

  7. Piens un tā produkti (ieskaitot laktozi)

  8. Rieksti: mandeles (Amygdalud communis L.), lazdu rieksti (Corylus avellana), valrieksti (Juglans regia), Indijas rieksti (Anacardium occidentale), pekanrieksti (Carya illinoiesis (Wangenh.) K.Koch), Brazīlijas rieksti (Bertholletia exelca), pistāciju rieksti (Pistacia vera), makadāmijas rieksti un Queensland rieksti (Macadamia ternifolia) un to produkti

  9. Selerijas un to produkti

10. Sinepes un to produkti

11. Sezama sēklas un to produkti

12. Sēra dioksīds un sulfīti, ja to koncentrācija pārsniedz 10 mg/kg vai 10 mg/l.

13. Lupīna un tās produkti

14. Gliemji un to produkti